Günümüz koşulları altında dijital dünyada yer almak, internet ortamında kullanıcıların karşısına çıkmak önemli bir konuma gelmiş durumda. Bir ürün veya hizmet almadan önce ya da alım esnasında kullanıcıların %80’i internetten araştırma yapıyor. Bu şu anlama gelir; cazip bir teklifle kullanıcının karşısına çıkabilirseniz rakibiniz yerine sizi tercih edecektir. İlk olarak ‘’E-Ticaret Nedir?’’ sorusunun cevabına bakarak devam etmek daha net bir karar vermenizi sağlayacaktır.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret veya elektronik ticaret, internet üzerinden ürün, hizmet veya fikirlerin tutundurulması, dağıtılması ve ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi sürecidir. Daha kısa bir ifadeyle çevrimiçi ortamda yapılan ticari işlemlerdir.

e-Marketer’ın yayınladığı rapora göre küresel bazda yapılan e-ticaret satışlarının (sadece perakende sektöründe) 2020 yılında 27 Trilyon Dolara çıkması beklenmektedir. E-ticaretin önemini ve ne ölçüde büyüdüğünü bu rapor tüm sayısal verilerle gözler önüne koymaktadır.

 

E-Ticaretin Faydaları

E-ticaretin işletmelere sunduğu faydaları 5 başlık altında toplayacağız. Böylece daha kısa ve net bir cevapla aklınızdaki soruları cevaplamaya çalışacağız.

 

1.Düşük Maliyet

 

E-ticaret işletmenizdeki birçok maliyeti kısmanızda yardımcı olur. İlk olarak fiziki bir mağazaya olan kira, elektrik, su gibi maliyetlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Fiziki bir mağazanızın olmayışı personel giderlerinizi de ortadan kaldırır. Eğer fiziki bir mağazanız var ise başka insanlara ulaşmak için artı bir şube açmanıza gerek yoktur. Ayrıca bir işletme için en önemli olan reklamcılık ve pazarlama faaliyetleri dijital dünyada çok daha düşüktür. Arama motorlarında yapacağınız SEO çalışmaları ücretsizdir, ücretli reklamlar ise geleneksel reklamcılık ve pazarlama harcamalarına göre çok daha düşük olacaktır. Maliyetlerin düşürülmesi kullanıcılara fiyat indirimleri veya kuponlar olarak sunulabilir. Böylelikle kullanıcıların tekrar sitenizini ziyaret etmelerini ve alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

 

2. Coğrafi Sınırları Ortadan Kaldırmak

 

E-ticaret işlemleri sanal ortamda gerçekleşir. Yani bulunduğunuz ülkedeki sınırlar içerisinde kalmanıza gerek kalmaz. E-ticaret sitenizi farklı dil seçenekleriyle uyumlu hale getirerek farklı ülkelerdeki kullanıcılara ulaşabilir ve onlarla ticaret yapabilirsiniz.

 

3. Kolaylık Sağlama

 

Günümüz tüketicileri yoğun ve stresli bir hayat yaşıyor. Bu nedenle her işte kolaylık aramaya yöneliyorlar. İnternet kolaylık sağlamak için mükemmel bir ortam sunar. Çalışan bir kadını düşünün. Tüm gün çalıştıktan sonra alışveriş yapmak için enerjisini minimum düzeyde kullanmak ister. Bu noktada kullanıcının karşısına çıktığınızda sizden alışveriş yapacaktır. Fiziksel mağazanıza gelmeden evde kahvesini içerken sadece bir kaç tık ile yaptığı işlemden hem kullanıcı hemde işletme mutlu olacaktır.

 

4. Ürün Yelpazesi

 

Ürün yelpazenizi dilediğiniz kadar genişletebilirsiniz.Fiziki mağazalar ölçüsü kadar ürün alabilir ama dijital ortam öyle değildir. Bir e-ticaret sitesinde binlerce model sunabilirsiniz. Bu müşterilerinizi elinizden kaçırma oranınızın düşmesini sağlar. BigCommerce tarafından yayınlanan raporda tüketicilerin %67’sinin dijital ortamdan alışveriş yapmayı tercih ettiği sonucunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

 

5. Erişim ve Ölçülebilirlik

 

Fiziki mağazanızı 7/24 açık tutamazsınız. Fakat e-ticaret siteniz 7/24 hizmet vermenizi sağlar. Gecenin bir yarısı aklımıza takılan bir ürün veya hizmetin fiyatını merak ettiğimiz olmuştur. Eğer uygun bir fiyat bulursak o ürün veya hizmeti satın alma işlemini de gerçekleştirebiliriz. Yani e-ticaret sitesi sizin her türlü fırsatı ve olasılığı değerlendirmenizi sağlar. Ayrıca dijital dünyada her hareket ölçülebilirdir. Kullanıcıların karşısına nerede çıktığınızı görebilir ve o tarafta yoğunlaşabilirsiniz. Böylelikle harcamalarınız doğru ve geri dönüşü yüksek olur. Bir kullanıcının sitenize bakınıp çıktığını görebilir ve o kullanıcının karşısına çıkabilirsiniz.

 

Bu içeriğimizde sizlere e-ticaretten kısaca bahsettik ve faydalarını sunduk. Üsküdar İstanbul bölgesindeki ofisimizden Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye ve Kadıköy başta olmak üzere tüm Türkiye'ye Wontlab Web Çözümleri ekibi olarak hizmet sağlamaktayız. Sizi dijital dünyaya davet ediyor ve her türlü desteği vermek için sabırsızlanıyoruz.

 

 Thor Son of Odin

Thor Son of Odin