Etkili Bir Sosyal Medya Yönetimi İçin Öneriler

Dijital pazarlamada sosyal medya ayrı bir yere sahiptir. Sosyal medya sizin görünen yüzünüzdür. Potansiyel müşterilere ulaşmak, mevcut müşterileri beslemek ve satış rakamlarını arttırmak ya da marka bilinirliğinizi yükseltmek için harika platformlardır. Pazarlama bütçenizi kontrol edebilmeniz ve her adımı izlemeniz açısından bütçe yönetimi konusunda da bilgi edinmeniz gerekir. Böylelikle sosyal medya yönetiminde düşük maliyetlerle yüksek etkileşimler yakalayabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi, Facebook, Instagram, Twitter, Youtube ve Pinterest gibi sosyal medya platformları için içerik oluşturma, zamanlama yönetimi, analiz etme ve geri dönütler sağlama sürecidir.

Sosyal medya yönetiminde önemli noktalardan biri güncelleme ve trendleri takip etmek ve buna yönelik aksiyonlar almaktır. Örneğin dönemin trend dizisini kendi markanıza uyarlayarak dönemsel çalışmalar yapabilir, eğlenceli içerikler oluşturabilirsiniz. Kullanıcılar sosyal medyada kısa ve net içeriklerden hoşlanır, uzun içerikleri okumaktan sıkılır ve takip etmeyi bırakabilir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi ile markanızın çevrimiçi topluluklarını oluşturabilir ve eğer varsa bu topluluğu büyütebilirsiniz. Şimdi sizlere adım adım sosyal medya yönetimini aktarmaya çalışacağız.

1.Adım: Sosyal medya yönetimine ilk başladığınızda yapmanız gereken belirli konseptler kurgulamaktır. Konseptler içerik akışınızı belirler ve profesyonel bir görünüm sağlar.

2.Adım: İlk başladığınızda tavsiyemiz vinç kiralama gibi niş bir alanda değilseniz günlük gönderiler düzenlemeniz yönünde olacaktır. Düzenleyeceğiniz gönderilerin açıklama kısımlarında hashtag’lere yer vermelisiniz. Bu görünürlüğünüzü arttırır. Sosyal medyada gönderileriniz için belirli boyutlar kullanmalısınız.

     Instagram : 1800 x 1800 px

     Facebook : 1200 x 1200 px

     Pinterest : 736 x 1104 px

     Twitter : 1024 x 1024 px

3.Adım: İstatistikleri inceleyin. İstatistikler sayesinde hangi günler ve hangi saat aralıklarında paylaşım yapmanız gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

     Instagram : 11:00 - 14:00

     Facebook : 13:00 - 16:00

     Pinterest : 07:00 - 11:00

     Twitter : 12:00 - 16:00

Yukarıda belirtmiş olduğumuz saatler genel olarak kabul görmüş paylaşım saati aralıklarıdır. Başlangıçta herhangi bir istatistiğiniz olmadığı için bu saat aralıklarında yapmanız iyi bir yoldur.

4.Adım: İstikrarlı ve kaliteli içeriklerle sosyal medya platformalarınızı beslediğiniz takdirde zamanla takipçileriniz oluşacaktır. Bu takipçiler sayesinde reklam verirken kullanmanız gereken hedef kitle özelliklerini belirlemeniz de yardımcı olacaktır.

5.Adım: Reklam kampanyaları oluşturun. Reklamlar dijital ortamda geleneksele oranla daha düşük maliyetlidir. Eğer doğru hedef kitle belirlerseniz ve bütçenizi iyi planlarsanız amacınıza ulaşabilirsiniz.

6.Adım: Sosyal medya çalışmalarınızı web sitenizde yayınladığınız içeriklerle destekleyerek güçlendirin. Harekete geçirici başlıklar ve ilgi çekici içerikler oluşturun.

Sosyal Medya Yönetimi İçin Kullanabileceğiniz Araçlar

Yazımızın sonunda sosyal medya hesaplarınızı yönetmeniz için kullanabileceğiniz 10 aracı araştırdık ve derledik.

 1. Buffer
 2. Hootsuite
 3. Hubspot
 4. Sprout Social
 5. IFTTT
 6. Tweetdeck
 7. SocialOomph
 8. TailwindApp
 9. SocialPilot
 10. Zoho Social

 

Sosyal medya yönetimi yaparken kullanıcıların sizin gönderilerinize olan yorumlarına cevap vermeli, mesajlarına geri dönüşler sağlamalısınız. Bu markanızın imajını olumlu etkileyecektir. Sosyal medya yönetiminde photoshop kullanımını bilmeniz size katkı sağlayacaktır. Eğer photoshop kullanmayı bilmiyorsanız  aşağıda sıraladığımız araçları kullanabilirsiniz.

 1. Canva
 2. Afterlight App
 3. PicMonkey
 4. Shutterfly
 5. Typorama
 6. Sosyopix
 7. Adobe Photoshop Express
 8. Easel.ly