Günümüz çağı bilişim olduğu için herkes programlama dillerine merak etmektedir. Son dönemlerde adını sık sık duyduğumuz Python dili hakkınnda bazı bilgiler paylaşacağız.Aslında Python 90’lı yılların başında Amsterdam’da Guido Van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanan bir programlama dilidir. İsmini piton yılanından alındığı zannedilse de Rossum’un çok sevdiği MonthyPython isimli komedi grubunun sergilediği gösteriden almıştır. Her ne kadar gerçek böyle olsa da, Python programlama dili çok yerde bir yılan figürü ile temsil edilmesi bir gelenek haline gelmiştir.

 

Programlama dilleri makine mantığı ile insan mantığı arasında köprüdür. Programlama dilinin makine mantığına daha çok yakın olması makine üzerinde daha hızlı performans sağlar. Makine dilini öğrenmesi daha zordur.  Ayrıca makine mantığına yaklaşmak, insan mantığından uzaklaşmayı gerektirir. Programlama dili makine mantığından uzaklaşıp insan mantığına yaklaşırsa yüksek seviye olarak adlandırılır.

Python da bu yüzden yüksek seviye bir dildir. Pek çok dile göre öğrenmesi daha kolay olduğu için çok sevilmektedir. Python nesne yönelimli, yorumsal, modüler ve etkileşimli, yüksek seviyeli bir dildir. 

Python  çok fazla işi, daha az sayıda kod satırı yazarak ile başarabilirsiniz. Masaüstü uygulamaları, web sitesi, veri analizi ve görselleştirme uygulamaları gibi bir çok programı pyhton ile kolaylıkla yazabilirsiniz. 

 Thor Son of Odin

Thor Son of Odin