Apple tarafından son gelen bilgi  Mac'ime Dön özelliğinin kapatıldığı yönündedir. Mac'ime Dön ile diğer Mac'lerinize internet üzerinden güvenli bir şekilde uzaktan bağlanabilirsiniz. Alternatifler uygulamalar ve yazılımlar var, ama bunlar paralı şekilde kullanıcılara hizmet sunmaktadır. Apple, güncellenmiş bir destek belgesinde, popüler "Mac'ime Dön" özelliğinin temmuz ayında tüm işletim sistemlerinde  devre dışı bırakılacağını açıkladı.

Mac'ime Dön, uzaktan erişebileceğiniz Mac bilgisayarlardan oluşan bir ağ ayarlamanıza olanak sağlayan bir iCloud özelliğidir. Mac'ime Dön ile neler yapabilirsiniz.

Dosya paylaşımı: Uzaktaki Mac'inizde yer alan dosya ve klasörleri bulup yerel Mac'inize sürükleyin.

Ekran paylaşımı: Uzaktaki Mac'inizi önünüzdeymiş gibi kullanın. Uzaktaki Mac'inizde uygulama açmak ve belge düzenlemek için yerel fare ve klavyenizi kullanabilirsiniz.

Mac'ime Dön'ü ayarlamak aşağıdakiler gerekmektedir.

  • OS X Lion v10.7.5 veya sonraki bir sürümü (macOS High Sierra'ya kadar) yüklü iki veya daha fazla Mac bilgisayar. Her bilgisayarda iCloud'a aynı Apple Kimliği ile giriş yapılması gerekir.
  • Kullanılabilir en güncel firmware yüklü bir AirPort Time Capsule, AirPort Extreme veya AirPort Express Baz İstasyonu ya da UPnP veya NAT-PMP'yi destekleyen başka bir internet yönelticisi. AirPort baz istasyonları için 7.6.1 veya sonraki bir firmware sürümü ile AirPort İzlencesi 6.3 veya sonraki bir sürümü gerekir.
  • Ekran paylaşımı için bilgisayarlar arasında 300 kb/sn veya daha hızlı, çift yönlü (yukarı/aşağı) internet bağlantısı. Daha yavaş bağlantılarla dosya paylaşımını kullanabilirsiniz. Dosya paylaşımı beklediğiniz gibi çalışmıyorsa ayarlarınızı ve bağlantılarınızı kontrol edin.
  • Uzaktan bağlantılara izin veren bir güvenlik duvarı. Bazı güvenlik duvarları belirli Mac'ime Dön bağlantılarını engelleyebilir. Örneğin, evdeyken iş yerinizdeki Mac'e bağlanamayabilirsiniz. Bununla birlikte iş yerindeyken evinizdeki Mac'e bağlanabilirsiniz. Güvenlik duvarının Mac'ime Dön bağlantılarına izin verip vermediğinden emin değilseniz kuruluşunuzdaki ağ yöneticisine danışabilirsiniz. 

Harici sabit sürücüdeki dosyalara erişmek amacıyla AirPort Extreme veya AirPort Time Capsule kullanabilmeniz için, Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) olarak biçimlendirilmiş bir USB sabit sürücü gerekir. 

Bu sabit sürücüyü Mac'ime Dön ile kullandığınızda sabit sürücünüz Finder kenar çubuğunda, Paylaşılan'ın altında baz istasyonu olarak görmektedir.noobmaster69

noobmaster69