Apple iPad cihazlarında artık iOS işletim sistemi yerine iPad’e özel olarak geliştirdikleri iPadOS ile çalışıyor. iPadOS, genel anlamda iOS özelliklerini baz alsa da önemli farklılıklarla dolu bir şekilde iPad’lere geliyor.

Apple iPadOS

 

Yeni iPadOS ile kullanıcılar, ufaltılmış uygulama simgeleriyle tek bir ekranda daha fazla uygulama görebilecekler. Aynı zamanda kontrol paneli, ekstra bir pencere açmaya gerek duymadan uygulama menüsüyle aynı ekranda görülebilecek.

iPad’lere kamera ve USB bellek gibi cihazlar bağlanabilecek

iPadOS, iPad’ine diğer cihazlarındaki verileri aktarmak isteyen kullanıcılar için de güzel bir haberi var. Artık iPad kullanıcıları, USB bellek, SD kart ve kamera gibi birçok harici verilerin olduğu cihazlarını iPad’e bağlayarak verilerini iPad’e kolayca aktarabilecek.

iPadOS Bağlantı

Bunların yanında iCloud Drive’a da klasör paylaşımı özelliği geldi.

Uygulama içinde uygulama açmak daha pratik hale geliyor

iPad kullanıcıları bir uygulama tam ekranda açıkken ekrana harici bir uygulamayı ancak pop-up şeklinde açabiliyordu lakin uygulamalar arası geçiş yapmak çok kolay olmuyordu.

iPadOS ile kullanıcılar, ekran içinde açılan ikinci uygulamalar arasında tıpkı açık uygulamalarda ki sistemi gibi kolaylıkla geçiş yapabilecek. Ayrıca tek bir uygulamayı aynı ekranda iki farklı pencerede kullanmak istersek bu iPadOS ile birlikte mümkün olacak.

Apple

Apple Pencil’ın gecikme süresi düşürüldü

Kullanıcılar Apple Pencil ile 20ms gibi oldukça düşük gecikme süresiyle neredeyse fark edilmeyecek şekilde not alabiliyor ve çizim yapabiliyorlardı. iPadOS ile Apple Pencil’ın gecikme süresi sadece 9ms’e düşürüldü.Kenan Kartal

Kenan Kartal

software development engineer, traveller, blogger