Bugün iki yeni sanal gerçeklik kulaklıkları yurt dışında ABD ve avrupada piyasaya çıktı. Bugün Oculus çalışanları ve müşterileri için oldukça büyük birgün.Bugün piyasaya çıkan Oculus Rift S ve Quest'tir ve her kulaklığın amacı VR'yi kitlelere ulaştırmak olsa da, ikisi de bunu çok farklı şekillerde yapmaktadır. Nihayet aradığınız kulaklık setini bulabileceksiniz.

Oculus Quest tamamen kablosuz ve başkalarının izleyebilmesi için videoyu bir telefona veya TV'ye aktarabilir.

Mesela, oldukça makul bir şekilde oyun oynayan bir PC'niz mevcut ise, Rift S daha iyi bir seçim olabilir. Yani Rift S kulaklığın çalışması için bir PC'ye bağlanması gerektiği anlamına gelir. Ancak orijinal Rift ile karşılaştırıldığında en büyük fark Rift S'nin harici sensörlere ihtiyaç duymamasıdır. 

Oculus Quest iki kablosuz dokunmatik kontrolör ile birlikte geliyor.

Rift S, yalnızca kendi donanımına ve PC'nizdeki grafik gücüne dayanan “minimum kurulumla oda ölçeğinde izleme” yeteneğine sahiptir .Çözünürlük ayrıca bu sürümle birlikte arttı, Oculus verilerine göre Rift S'de % 42 artış gösterdi. Göz başına 1280 x 1440'a kadar çıkan toplam çözünürlük 2560 x 1440'dır.Sağlam bir VR kulaklık gibi geliyor, ancak bir PC'ye bağlı olma fikrinden hoşlanmıyorsanız, Rift S en iyi seçenek olmayabilir.

 

Oculus Quest'in girdiği yer burası. 

Quest, çok fazla heyecan alıyor ve  alışkın olduğumuzdan daha güçlü olan kablosuz bir sanal gerçeklik vaat ediyor .İzlemeyi, kulaklıktaki ve Dokunmatik kontrolörlerin sensörleri aracılığıyla gerçekleştiriyor. Aynı zamanda kulaklığın kendisi Snapdragon 835 yonga seti ve toplamda 2880 x 1600 (göz başına 1440 x 1600) çözünürlüğe sahip 72Hz OLED ekrana sahiptir.

 

Bu ürünlerin fiyatları  400 $ 'lık fiyat etiketi 64 GB depolama alanına sahip Quest kulaklık alıyor. Ancak 499 dolarlık  128 GB'lık bir model de bulunmaktadır.Her iki kulaklık da bugün yurtdışındaki Oculus mağazasından veya Amazon, Best Buy, Newegg, Walmart ve GameStop gibi perakende satış ortaklarından temin edilebilir.Avengers Assemble

Avengers Assemble