Web Tasarım Programlama

Web tasarım programlama açıkçası web tasarım üzerinde dinamik web sayfalar oluşturmaya yarayan diller topluluğunun adıdır. Peki bu diller topluluğu hangi dilleri kapsamaktadır.Öncelikle bu diller;İki kısma ayrılmaktadır.ilk sunucu taraflı olmak üzere ; php, .net ve jsp. ikincisi ise Tarayıcı/kullanıcı olmak üzere javascript dilidir. Bu işin içindeki birçok uzman bu dillerin programlama dilleri olarak tanımlanmasının yalnış olduğunu söylemektedir. Çünkü bu diller tamamen script dilleridir.

 

php, .net, jsp. ve javascript

 

Web Tasarım

Web tasarım kısmı sadece html ve css dilleri bulunmaktadır. Şunu öncelikle belirteyim birer programlama ya da script adlandırmak mantıklı değildir. İlerleyen günlerde bu iki dil ile de ilgili yazıları yazmayı planmamaktayız.

 

Web Tasarımcı Kimdir?

Grafik tasarım yazılımı ve prototip oluşturma araçlarının kullanımı ile web tasarımcıları bir web sitesinin ilk versiyonunu belirleyebilirsiniz. Daha sonra tamamlanmış tasarım kodlama için web geliştiricileri devreye girer. Web tasarımcıların günümüzde en çok kullanmış oldukları araçlardan bazısı Adobe ait olan  Photoshop ve  Illustrator yazılımına ek olarak Sketch bulunmaktadır. Web sitesinin prototip içinde daha çok UXPin ve Mockplus yazılımları kullanılmaktadır.

Web tasarımcılarının genel anlamda sorumlu oldugu konular aşağıda sizler için sıralanmıştır.

  • Web sitesinin genel performansı ve stili konumlandırması
  • Ziyaretçilerin genel görsel algısının oluşturulması
  • Web sitesinin prototip tasarımının çıkarılması
  • Ürün kataloğunun grafik tasarımı oluşturulması
  • Reklam tasarımının çeşitli aktivitelerinin( google,facebook, yandex ve instagram reklam) gerçekleştirilmesi
  • Sayfa tasarımında ve diğer çalışmalarda yardımcı geliştiricilerden destek alınması

 Thor Son of Odin

Thor Son of Odin