GitHub Sponsors adlı yeni özellik, şirket içi Satellite konferansında Microsoft bağlı kuruluşu tarafından duyuruldu. Profildeki yeni bir buton ile açık kaynaklı projelere katkıda bulunanları desteklemek için aylık düzenli ödemeler yapabilirsiniz.

Yalnızca profil üzerinden çalışmamaktadır. Aynı zamanda yorumlarınızı yönlendirirken de destek seçeneği sunulmuştur. Ayrıca, kullanıcılar profillerinde kendilerini ve projelerini tanıtabilecekleri bir sponsorluk sayfası oluşturabilirler. İlk yıl içinde bir fondan 5.000 Avro'ya kadar bağışlanan katkılar ikiye katlanacak. Program, açık kaynaklı projelere zaten katkıda bulunan geliştiricilerin başvurabileceği bir beta sürümü ile başlamış bulunmaktadır.

Profildeki yeni bir düğmeye ek olarak GitHub'taki sponsorluk fırsatı da yorumlarda gösteriliyor.  (Fotoğraf: Github)

 

Kullanıcılara ek projeler de destekleyebilir. GitHub artık bir FUNDING.yaml depoda bir tanesini destekliyor ; bir profile yapılan atıfta ek olarak, finansal yardım için kullanılabilecek harici hizmetler için URL'ler de var. Örnek olarak GitHub Patreon.

Ayrıca GitHub Enterprise müşterileri için yenilikler var. Buna daha ince haklar yönetimi, kurum çapında dahili depolar ve açık kaynaklı projeler için de tanıtılan güvenlik özellikleri dahildir.

Projeler, onları destekleyen bağlantıları birleştirebilir.  (Ekran görüntüsü: GitHub)

Yeni güvenlik özellikleri, Mayıs başında tanıtılan ve şu anda beta aşamasında olan "GitHub Registry" işlevini tamamlayacak. GitHub ile aynı zamanda, GitLab şirketi 11.11 yeni versiyonunu tanıttı. GitHub'tan farklı olarak, şirket yalnızca açık kaynak projeleri ücretsiz depolar aracılığıyla desteklemiyor, aynı zamanda açık kaynak lisansı altında kendi platformunu da piyasaya sürdü.

 Avengers Assemble

Avengers Assemble